You are currently viewing Anatomia wózka widłowego
binary comment

Znajomość budowy wózka widłowego jest szczególnie istotna wtedy, gdy dopiero planujemy rozpocząć pracę operatora. W trakcie realizacji kursu na wózki widłowe, a także późniejszego egzaminu, często pojawiają się pytania dotyczące budowy widłaka.
Zanim ktoś będzie mógł bezpiecznie obsługiwać wózek widłowy, ważne jest, aby zapoznał się z tajnikami tego sprzętu.
Mimo, że istnieje wiele typów wózków widłowych, prawie wszystkie posiadają te same podstawowe komponenty, systemy i akcesoria. Oto wprowadzenie do głównych części wózka widłowego.

Kabina wózka widłowego

Kabina to miejsce, w którym siedzi lub stoi operator. Zawiera elementy sterujące do obsługi wózka widłowego. Elementy sterujące obejmują kierownicę, elementy sterujące podnośnikiem, pedały hamulca i przyspieszenia, sygnały bezpieczeństwa i nie tylko.

Rama bezpieczeństwa

Bezpośrednio nad kabiną znajduje się osłona górna. Chroni to operatora wózka widłowego przed warunkami atmosferycznymi i spadającymi materiałami.

Przeciwwaga

Niezbędna do bezpiecznego funkcjonowania wózka widłowego. Przeciwwaga zapobiega przewracaniu się wózka podczas podnoszenia i transportu ciężkiego ładunku.

Widły

Widły to dwa duże stalowe zęby, które są przeznaczone do obsługi ładunków i materiałów, podnoszenia palet i zdejmowania produktu z wysokich półek.

Karetka

Karetka lub płyta czołowa zamocowana na maszcie, do której zamontowane są widły i krata ochronna.