You are currently viewing Jak zwiększyć żywotność akumulatora wózka widłowego

Ze względu na rosnące ceny paliwa oraz coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa, coraz popularniejsze stają się elektryczne wózki widłowe. Wózek widłowy napędzany energią elektryczną ma szereg zalet. Niektórzy twierdzą, że w porównaniu z konwencjonalnym wózkiem widłowym, napędzanym paliwem wypada lepiej. Jednak aby tak się stało, użytkownik wózka widłowego musi przestrzegać kilku zasad i przede wszystkim mieć świadomość konieczności dbania o baterie.

Przy odpowiedniej pielęgnacji można wydłużyć żywotność baterii o ponad 40%, przez co zmniejszamy wydatki i poprawiamy bezpieczeństwo baterii, utrzymując jednocześnie wydajność wózka widłowego.

Cena akumulatora w elektrycznym wózku widłowym może stanowić nawet 30% kosztu pojazdu. Wg danych statystycznych średnio może służyć przez 6000 godzin. Może ale niekoniecznie musi. Jeśli w niewłaściwy sposób użytkujemy akumulator, liczba ta diametralnie się zmniejszy. Aby uzyskać taki wynik, należało będzie odpowiednio się tym zająć. Poniżej przedstawiamy wskazówki, po zastosowaniu których możemy zwiększyć żywotność akumulatorów w naszym wózku widłowym.

Nie pozwól, aby bateria spadła poniżej 20%

A najlepiej utrzymuj poziom powyżej 80%. Zaleca się ładowanie akumulatora, gdy rozładuje się on w 80% jego naładowania. Głębokie rozładowanie może być zabójcze dla akumulatora. W momencie skrajnego rozładowania komponenty elektryczne wózka widłowego będą się nagrzewać. Z biegiem czasu spowoduje to poważne uszkodzenie wózka, w tym spalenie elementów i awarię silnika.

Ponadto, na poziomie 80% rozładowania osiągi wózka widłowego spadną. Hydraulika i trakcja zwolnią.

Nie ładuj baterii podczas przerwy w pracy

Wielu operatorów wózków widłowych przyzwyczaiło się do szybkiego ładowania akumulatora podczas przerwy obiadowej lub innych przerw. W branży nazywa się to ładowaniem okazjonalnym. Żywotność baterii zależy od liczby cykli ładowania. Kiedy ładujesz go przez krótki czas, będziesz musiał to robić częściej. Z biegiem czasu ten nawyk zmniejszy wydajność baterii i nadejdzie moment, w którym bateria w ogóle się nie naładuje.

Sprawdzaj poziom wody w akumulatorze

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrego stanu baterii. Podczas cyklu woda nagrzewa się i rozpada na składniki – wodór i tlen. Wodór jest odprowadzany na ujemnej płycie, a tlen na dodatniej. Z czasem poziom wody będzie się obniżał. W takim przypadku płytki są wystawione na działanie powietrza. Materiał aktywny na płytkach wyschnie i stanie się kruchy, powodując trwałe uszkodzenie. Dlatego regularnie sprawdzaj poziom wody i dodawaj wodę destylowaną, gdy tylko zauważysz, że poziom wody spadł, ale nie przepełniaj baterii.

Szybkie ładowanie tylko w sytuacjach awaryjnych

Szybkie ładowanie akumulatora wózka widłowego skraca przestoje, ale ma swoją cenę. W trakcie procesu szybkiego ładowania wytwarzane jest nadmierne ciepło, które doprowadzić może do skrócenia żywotności baterii. Nie mówimy, że nigdy nie powinieneś szybko ładować, chcemy powiedzieć, że nie powinno stać się rutyną, a odbywać się jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Jeśli chcesz poznać wydajność swojej baterii, możesz skorzystać z narzędzia zwanego elektronicznym testerem baterii. Tester przeprowadza baterię przez pełny cykl. Później raportuje, jak akumulator zachowywał się w trakcie całego cyklu. Nie ma potrzeby kupowania testera, dysponujemy takim narzędziem. Chętnie wykonamy taki.
Kiedy wydajność akumulatora elektrycznego wózka widłowego spada, można wymienić go na nowy ale o wiele bardziej opłacalnym będzie jego regeneracja. Od lat się tym zajmujemy i uważamy, że naprawdę warto.